Pre deti

Inscenácie pre deti vo veku od 2-nekonečno:

Žabiatko

Keď pršalo, mrholilo, žabiatko sa narodilo, žabiatko ver´ silné ani buk, otvorilo sivé očká, skríklo: „Mama, kŕk!“

Kto by nepoznal tieto láskou naplnené verše spisovateľky Ľudmily Podjavorinskej? Maličkým deťom ich priblíži bábkové predstavenie Divadla TUŠ. Básničky (Žabiatko, Divadlo, Chorý medvedík, Na tanci), ktoré už zľudoveli a na ktorých sme vyrástli, priblížia bábkoherečky Barbora Krajč Zamišková a Kristína Sviteková / Viktória Sedláková aj dnešnej generácii najmenších divákov. V predstavení deti započujú zvuky hudobných nástrojov ako husle, drumbľu, kastanetu, xylofón, tamburínu, dažďovú trubicu či zvonček. Bábky, scénu, kostýmy vytvorila Viktória Sedláková na základe ilustrácií Márie Nerádovej z knižky vydavateľstva Buvik.

Daj ma, mamička, do školy

Bojíte sa školy viac ako medveďa? Tento problém má aj Barborka Bodková, ktorá nevie povedať R. Za pomoci kamarátky Aničky Atramentovej, básničiek, vyčítaniek a rozprávok sa jej podarí prestať sa školy báť. Zistí, že v škole nie je nude, ale že je rozprávková. Naučí sa tam čítať, písať a počítať. Zvoní! Poďte s nami do školy. V predstavení Divadla TUŠ hrajú: Kristína Sviteková a Barbora Zamišková.

Opice z našej police

Dostali ste na narodeniny hračku, ktorú ste nechceli. Barborka dostala plyšovú opicu, no ona chcela zvieratko – naozajstné. No aj plyšová opica sa môže stať naozajstným kamarátom a Barborka s ňou zažije veľa dobrodružstiev. Inscenácia vznikla na motívy rovnomennej knihy od Kristy Bendovej.

Veselá vandrovka

Keď sa Vám nechce ísť na výlet s mladším súrodencom a ešte k tomu prší, najlepšie je otvoriť si knihu a vojsť do rozprávky. V príbehu O troch prasiatkach a Ako šlo vajce na vandrovku sa dozvieme, že len s kamarátmi dokážeme premôcť vlka či zlých zbojníkov. Tak nezatvárajte knihu. Inscenácia Divadla TUŠ je inšpirovaná klasickými rozprávkami a stretnete sa v nej s krásnymi bábkami, ktoré sú inšpirované ilustráciami z knižky.

Kozliatka

Boli ste už na karnevale? Barborka ešte nikdy. Pomôže jej kamarátka. No ako ísť na karneval, keď už nie sú žiadne masky. Ostali posledné – maska kozy a vlka. Dievčatá si tak môžu zahrať veselú rozprávku alebo rovno dve – o kozliatkach neposlúšných ale i poslušných.

Inscenácia vznikla na motívy rozprávok od Márie Rázusovej- Martákovej a Jaroslavy Blažkovej z knižky Kozliatka. Túto knižku ilustroval Vladimír Král a za svoje krásne ilustrácie dostal mnoho ocenení.

Guľko Bombuľko

Veľké, nezištné  priateľstvo Guľka Bombuľka so zvieratkami na dvore si podmaňuje tých najmenších už desiatky rokov. Divadelná inscenácia Guľko Bombuľko vznikla na základe známej rozprávky slovenskej spisovateľky Márie Ďuríčkovej. Bábky sú vyrobené ako inak z vlny.

Strach má veľké oči

Dievčatko Eliška sa všetkého bojí – tmy, cudzích ľudí, búrky a strašidiel. Na pomoc jej prichádza čarovná teta Grizelda. Ak aj Vy máte doma bojka, príďte s ním na predstavenie Divadla TUŠ a uvidíte, že strach má iba veľké oči.

Zajtra ideme do školy

Predstavenie je inšpirované známou rozprávkou o dvoch veselých kocúroch Pufovi a Mufovi, ktorých všetci poznajú z Kubalových čiernobielych večerníčkov. Dve školáčky sa vďaka nim naučia každý deň niečo nové. Z veľkej školskej aktovky vyberú všetko, čo žiak potrebuje vedieť – tabuľu na písanie, kalendár, školský zvonček. Kocúri nás zavedú aj k babke na dedinu, kde stretneme ďalšie zvieratká.

Sofia a tekvička

Scénické čítanie pre deti od 3 rokov. Príbeh dievčatka Sofinky, ktorá má nezvyčajnú kamarátku – tekvicu. Rodičia sa snažia nájsť dcérke iných kamarátov, no tekvička je akurát taká veľká, aby sa dala ľúbiť. Čo sa však stane s ich kamarátstvo, keď sa na tekvičke objavia hnedé škvrny a začne mäknúť? S Vašimi deťmi si prečítame a zahráme sa s knižkou od americkej spisovateľky Miller Pat Zietlow.

Máme EMU

Scénické interaktívne čítanie pre deti od 3 rokov.  Známa knižka o Jána Uličianskeho ožije prostredníctvom Divadla TUŠ. V čarovnom kostýme učiteľky Emy sa ukrývajú zábavné hry, ktoré pobavia všetky deti. Stanú sa hudobníkmi, princeznami, futbalistami a nasadnú do čarovného autobusu. Tri čarovné písmenká nenechajú žiadne dieťa sedieť.

Dobrodružstvá Janka a Hraška

Bábková inscenácia inšpirovaná dvojknižkou z vydavateľstva Buvik o malých veľkých hrdinoch Jankovi Hraškovi a Janíčkovi. Scénografia Márie Bačovej vychádza z ilustrácii Vlada Krála.

Zlatá rybka

Bábková inscenácia inšpirovaná novou dvojknižkou z vydavateľstva Buvik. Máte tajné želanie? Príďte ho pošepkať zlatej rybke. Okrem nej uvidíte v predstavení Divadla TUŠ aj rybku Beličku, ktorej príbeh napísal známy slovenský herec Jozef Króner. Bábky vyrobila scénografka Mária Stanko podľa ilustrácií Katky Ilkovičovej z knižky. Hrá: Barbora Krajč Zamišková

Inscenácie pre deti vo veku od 6 rokov:

Dievčatko s obrovskou fantáziou

Bábková inscenácia na motívy známej knižky švédskej spisovateľky Astrid Lindgrenovej Pippi Dlhá Pančucha. Deti sa zoznámia so životom samotnej spisovateľky, predstaví sa im Pippi a jej kamaráti Tomi a Anika, kôň Alfréd a opička pán Nilson. Inscenácia je interaktívna, takže diváci sa stanú súčasťou predstavenia. Zahrajú sa na hľadačov príbehov.

Po predstavení nasleduje tvorivá dielňa, v ktorej sa z detí stanú malí spisovatelia (vytvoria vlastný príbeh o Pippi), stavbári (postavia Vilu Vilôčku) a speváci (spoločne si zaspievajú pesničky).

Analfabeta Negramotná

Bábková inscenácia inšpirovaná rovnomennou knižkou od Jána Uličianskeho. Je tesne pred Štedrým dňom. Betka Bábiková, prezývaná aj Analfabeta Negramotná, ktorá v živote nič neprečítala, sa omylom nechá zavrieť do knižnice v Knihovanoch nad Váhom. To sa začnú diať veci! V tichom šere knižnice vystupujú z kníh svetoznáme knižné postavy jedna za druhou… Janko Hraško, Pinocchio, Pipi Dlhá pančucha. V predstavení Divadla TUŠ vystupujú krásne nadrozmerné bábky inšpirované ilustráciami Vladimíra Krála z knižky.

Líza, mačka z Trojice

Meno Líza je pre mačku pomerne obvyklé, ale to, aby sa stará mačacia dáma rozhodla bývať sama na chalupe, až také časté nie je. Najmä, ak tá chalupa leží v samom srdci starobylého mestečka Banská Štiavnica, blízko námestia svätej Trojice. A práve tu naša neobyčajná obyčajná mačka Líza zažije dobrodružstvá, ktoré stoja za to, aby ste si ich videli. Bábková inscenácia Divadla TUŠ vznikla na motívy knihy Jána Uličianskeho a bábky sú vyrobené na základe ilustrácii Vladimíra Krála z knižky. Autor textu, réžia: Ján Uličiansky